НЕПАЛ И БУТАН

МИСТЕРИОЗНИ И ЛЕГЕНДАРНИ ДРЖАВИ НА ХИМАЛАИТЕ

ПОПУСТ


Промотивни цени за резервации направени до 31.03.2019

ДАТУМ НА ПАТУВАЊЕ


од 05 Ноември 2019
до 14 Ноември 2019

ХОТЕЛИ


Сместување во Хотели со 3* /4*
8 Ноќевања со Појадок

Ве водиме во НЕПАЛ и БУТАН, на неверојатно патување низ двата мистериозни и легендарни држави на Хималаите.

НЕПАЛ – Непалските Хималаи се крајната цел за љубителите на планините. Некои од најпознатите иконски и достапни пешачки патеки на Хималаите се нудат овде, со нерамни патеки до Еверест, масивот Анапурна и пошироко. Никаде на друго место не можете со денови да пешачите во неверојатни планински предели со неверојатни погледи и пејсажи, сигурни во сознанието дека на крајот од денот ќе ве чека топол оброк, и удобен дом.

Некои патници претпочитаат да го видат Непал со попрефинето темпо, шетајќи низ средновековните градски плоштади на Катманду, Патан и Бактапур придружувајќи им се на тибетските будистички аџии на духовна прошетка низ вековните ступи и манастири. И покрај природните непогоди Непал останува културна централа на Хималаите; особено долината на Катманду нуди незаменлива збирка палати од светска класа, скриени светилишта и величествени декорации на храмовите.

БУТАН – е земја каде народот е длабоко приврзан на будизмот. Иако ги штити своите будистички традиции, Бутан не е музеј. Ќе ги најдете бутанците добро образовани, забавни, друштвени и добро информирани за светот околу нив. Спојот на античкото и модерното, е тоа што го прави Бутан бесконечно фасцинантен.

Прво, тука е неверојатниот хималајски пејзаж, каде што снежните врвови се издигаат над темните клисури прекриени со исконски шуми. Централна точка во овој сликовит пејсаж го заземаат дзонговите и манастирите со налик на тврдина. Оваа уникатна архитектура е сцената за спектакуларни tsechus (танцови фестивали) на која присуствува публика со речиси средновековен изглед. Потоа, тука се текстилот и ракотворбите, невидени стрелашки натпреварувања, трекинг патеки на високи надморски височини и прекрасната флора и фауна.

Бутан ви ги нуди едни од последните чисти области во целата Хималаја. Над 70% од територијата на Бутан е прекриена со шуми што за посетителите значат прекрасни прошетки низ шумите по низа национални паркови со поглед на Хималаите.

ИНФОРМАЦИИ

2.644 €

по лице

 

промотивна цена до 31.03.2019

Непал ги комбинира хималајските погледи, златните храмови, шармантните ридски села и поглед на животинскиот свет на џунглата, се едни од понудите кои Непал го прават едно од најголемите светски туристички дестинации, додека Бутан не е вообичаено место. Ова е последното големо хималајско кралство, обвиткан во мистерија и магија, каде што традиционалната будистичка култура внимателно ги прифаќа глобалните случувања.

Генералтурист

Travel Expert

УСЛОВИ

ПРОГРАМА

ДЕН 1 - [05.11.2019] - СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ

Лет од скопскиот аеродром во 20:40ч. Слетување во Истанбул во 00:20ч. по локално време.

ДЕН 2 - [06.11.2019] - ИСТАНБУЛ - КАТМАНДУ

Лет од аеродоромот во Истанбул за Катманду во 01:45 ч.пристигнување во Катманду во 11:25ч. Трансфер. Полудневен разглед на Катманду – храмот Пашупатинат, посветен на богот Шива, кој се наоѓа на околу 5 км од градот. Посета на Боданат – храм комплекс во кој се наоѓа најголемата конусовидно градба, објект на почит во будистичката култура во Непал. Сместување во хотел. Вечера. Ноќевање во Катманду.

ДЕН 3 - [07.11.2019] - КАТМАНДУ

Појадок. Посета на Патан (10 км) – еден од најстарите и историски значајни градови во долината Катманду. Познат е како центар на ликовни уметности а према легендата бил создаден од императорот Ашок уште во III век пред Христос. Прошетка низ плоштадот “Патан Дурбар” – прогласен за еден од најубавите градски пејзажи со своите згради и споменици од XVI – XVIII век. Посета на манган чаршија, храмот Махабуда и Златниот храм. Враќање во хотелот во Катманду. Вечера и ноќевање во Катманду.

ДЕН 4 - [08.11.2019] - КАТМАНДУ - ПАРО - ТИМПУ

Појадок. Трансфер до аеродром за лет до Паро, Бутан (трае околу 01:30 ч.). Летот над Хималаите е дефинитивно незаборавно искуство и ќе имате можност да уживате во навистина неверојатна глетка. По пристигнувањето, трансфер. Ручек. Посета на Националниот музеј на Бутан и на Римпунг дзонг – тврдина-манастир од XVII век со неверојатна типична архитектура. Продолжување кон Тимпу – главниот град на Бутан (50 км). Посета на споменикот Чортен, статуата на Буда – најголемата во Бутан, зоолошката градина, каде ќе се сретне со националното животно – Такин и на Ташичо дзонг каде се наоѓа секретаријатот и тронот на кралот на Бутан. Сместување во хотел. Вечера и ноќевање во Тимпу или околина.

ДЕН 5 - [09.11.2019] - ТИМПУ - ПУНАКА

Појадок. Заминување за Пунака – старата престолнина на Бутан (85 км). На патот пауза во преминот Дочула (1300 м), каде се открива прекрасен поглед на Хималаите. Пристигнување во Пунака. Ручек. Посета на Пунака дзонг, тврдина – манастир, чие име во превод е “Палатата на среќата”. Се наоѓа на место на кое две реки се среќаваат, и зазема посебно место во историјата на земјата, бидејќи токму тука е крунисан првиот крал на Бутан во 1907 година Тука е и резиденцијата на вишиот духовен лидер – Је Кенпо. Сместување во хотел. Вечера и ноќевање во Пунака или околина.

ДЕН 6 - [10.11.2019] - ПУНАКА - ПАРО

Ран појадок. Заминување за Паро (125 км). Пристигнување и искачување до манастирот “Гнездото на тигарот” – најпознатата знаменитост на Бутан. Манастирот се наоѓа на едно од најпочитуваните места за аџилак во Хималаите, сместен на карпеста падина на 800 метри над долината под него. Искачувањето трае 2:30-3 часа а денивелациjaта која се совладува, е 800 метри. Туристите кои не сакаат да се искачат до Манастирот можат да се прошетаат, или да седнат во некој од угостителските објекти на местата на патот или можат да бидат однесени во хотелот, додека заврши посетата на манастирот. Ручек. Заминување за хотелот. Сместување. Вечера и ноќевање во Паро или околина.

ДЕН 7 - [11.11.2019] - ПАРО - КАТМАНДУ - ПОКХАРА

Појадок. Трансфер до аеродромот. Лет до Катманду (трае околу 1:30 ч.). Прекачување за лет до Покхара (трае околу 30 мин.). Пристигнување и трансфер од аеродромот. Покхара се наоѓа на брегот на езерото Пхева и е позната како излезна точка за популарната Хималајска рута Анапурна. Посета на езерото Пхева, храмот Биндхиабасини, пештерата Махендра, водопадите Девис…… Сместување во хотел. Вечера и ноќевање во Покхара или околина.

ДЕН 8 - [12.11.2019] - САРАНКОТ, ПОКХАРА - КАТМАНДУ

По изгрејсонцепосета на Саранкот – селце лоцирано на 1600 метри надморска височина, познато по својата неверојатна глетка кон еден од највисоките Хималајски врвови, кон езерото Пхева и кон Покхара. Десеттиот највисок врв во светот – Анапурна I (8091 м), се наоѓа само на 24 км одовде. Враќање во хотелот за појадок. Трансфер до аеродромот. Лет до Катманду (трае околу 30 мин.) Пристигнување и трансфер од аеродромот. Слободно време во Катманду. Сместување во хотел. Вечера и ноќевање во Катманду.

ДЕН 9 - [13.11.2019] - КАТМАНДУ

Појадок. Посета на дворецот на Кумар, храм-комплексот Свајабхунат, кој се наоѓа на запад од Катманду, плоштад “Дурбар”, Хануман Дхока, храмот Таледжу и на храмот Кастамандап. По ручекот – време за запознавање на Темел – кварт на Катманду, познат по автентичната атмосфера. Традиционална вечера со фолклорни танци и музика во живо. Ноќевање во Катманду.

ДЕН 10 - [14.11.2019] - КАТМАНДУ - ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ

Појадок. Трансфер до аеродромот во 12:55 ч. – поаѓање за Истанбул. Пристигнување во Истанбул во 18:50 часот. По локално време. 20:15 ч. – поаѓање за Скопје. Пристигнување во Скопје во 19:45 ч. по локално време.

СМЕСТУВАЊЕ

ПРОМО ЦЕНИ ДО 31.03.19

ЦЕНИ

ЦЕНА НА ЧОВЕК ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА

2644 €

2764 €

ЦЕНА НА ТРЕТ ВОЗРАСЕН ВО СОБА

2566 €

2670 €

ЦЕНА ЗА ДЕЦА ДО 11 Г. ВО СОБА СО 1 ВОЗРАСЕН

2522 €

2634 €

ЦЕНА ЗА ДЕЦА ДО 11 Г. ВО СОБА СО 2-ЦА ВОЗРАСНИ

2480 €

2584 €

ЦЕНА НА ЧОВЕК ВО ЕДНОКРЕВТНА СОБА

3074 €

3188 €

ХОТЕЛИ ВО ПОНУДА

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ

Цените се изразени во евра, плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс од 1 € = 62 мкд. Во случај на промена на пазарот добра и услуги, организаторот на патувањето го задржува правото да ја корегира цената на неплатениот дел од аранжманот.

 

УПЛАТА

  • Уплата (депозит) 50% од вредноста на пакетот, со потпишување на договорот за патување. Доплата 50% на целосниот износ да се плати најдоцна 65 дена пред  датумот на заминување.
  • При резервација и резервација помалку од 65 дена пред закажаниот датум на заминување, плаќањето се врши еднаш 100%, најдоцна 24 часа по потврда од страна на Туристичката Агенција.

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ

  • ЗА РЕАЛИЗАЦИЈА НА АРАНЖМАНОТ ПОТРЕБЕН Е МИНИМУМ ОД 20 ПАТНИЦИ!
  • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
  • Цената на факултативните излети се однесуваат на минимум 15 пријавени патници. Во случај на помал број на пријавени патници, цената се зголемува.
  • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
  • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
  • Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.

+389 2 3217-410

+389 2 3222-499

sales@generalturist.mk

aviokarti@generalturist.mk

ticketing1@generalturist.mk

ВЕ ОЧЕКУВАМЕ!

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето!!!

ДРУГИ АКТУЕЛНИ ПОНУДИ

Индија

Индија

Cultural

Индија

Златниот Триаголник


8 Дена / 6 Ноќевања
03 Ноември 2019 - 10 Ноември 2019

од 1390 € по лице

Прочитај Повеќе

Понеделник – Петок: 09-17ч.

Сабота: 09-14ч.

 

Bul. Kliment Ohridski, 60, Skopje

+389 2 3217-410
+389 2 3222-499
info@generalturist.mk
 
WhatsApp +389 76 206 678
Viber +389 76 206 678

Facebook, white
Instagram, white
LinkedIn

© generalturist.mk | 2020